Şimdi yükleniyor

BÜYÜK NASUH TÖVBESİ ÖRNEĞİ

BÜYÜK NASUH TÖVBESİ ÖRNEĞİ

Nasuh tövbesi, samimi ve kalpten yapılan, bir daha aynı günahı işlememeye kesin kararlı olunan tövbedir. Bu tövbe, kişinin geçmiş günahlarından tamamen arınma ve Allah’ın rahmetine sığınma niyetini içermektedir.

İşte büyük bir nasuh tövbesi örneği:

Bismillahirrahmanirrahim

Ey Rahman ve Rahim olan Allah’ım! Sen sonsuz merhamet sahibisin, Sen’in affın ve bağışlaman her şeyi kuşatır. Bu yüzden, işlediğim günahların ağırlığı altında ezilen bir kul olarak Sen’in yüce huzuruna geliyorum. Sen’in yüce affına ve merhametine sığınıyorum.

Allah’ım! Sen yüceler yücesisin, ben ise aciz ve günahkar bir kulum. Bugüne kadar bilerek ve bilmeyerek işlediğim tüm günahlar, hatalar ve isyanlardan dolayı pişmanlık duyuyorum. Her anımı, her nefesimi, her düşüncemi gözden geçiriyorum ve Sen’in rızana uygun olmayan her şeyden dolayı derin bir üzüntü içindeyim.

Ey Rabbim! Biliyorum ki Sen, tövbe edenlerin tövbesini kabul edersin. Sen, tövbe eden kuluna rahmetinle muamele edersin. İşte ben de Sen’in affına mazhar olabilmek için samimi bir tövbe ile kapına geldim. Yüce Allah’ım, kalbimi temizle, ruhumu arındır ve beni Sen’in sevdiğin kullarından eyle.

Allah’ım! Öncelikle, sana olan kulluk görevlerimi yerine getirmekteki ihmallerim için tövbe ediyorum. Namazlarımı huşu içinde eda etmediğim, oruçlarımı tam olarak tutmadığım, zekat ve sadakalarımı gerektiği gibi vermediğim her an için pişmanım. Sen’in huzurunda, bu ibadetlerimi eksiksiz ve en güzel şekilde yapmayı niyet ediyorum.

Ey Yüce Rabbim! İnsanlara karşı işlediğim günahları da itiraf ediyorum. Kalp kırdığım, haksızlık yaptığım, yalan söylediğim, iftira attığım, gıybet ettiğim her an için sonsuz pişmanlık duyuyorum. Kul hakkına girdiğim her durumda Sen’in affını ve hakkını yediğim kulların helalliğini diliyorum. Bundan sonra, kimseye zarar vermemek, kimsenin hakkını yememek için azami gayret göstereceğime söz veriyorum.

Ey Rabbim! Dünyevi zevkler ve nefsi arzular uğruna işlediğim her günah için pişmanım. Harama baktığım, haram yediğim, haram içtiğim, harama dokunduğum her an için Sen’den af diliyorum. Nefsimi terbiye etmem, haramdan uzak durmam ve helal yollarda yürümem için bana yardım et. Bundan böyle, Sen’in rızana uygun yaşamayı kendime şiar edineceğim.

Allah’ım! Dilimi yalan, dedikodu, iftira ve kötü sözlerden arındır. Kalbimi haset, kibir, riya ve her türlü kötü niyetten temizle. Ruhumu kin, nefret ve intikam duygularından arındır. Beni her türlü günah ve kötülükten uzak tut ve iyiliklerde daim eyle.

Ey Merhametlilerin En Merhametlisi! Bu yaptığım tövbeyi Nasuh tövbesi olarak kabul eyle. Tövbe ettim, pişman oldum, bir daha aynı günahlara dönmemeye kesin kararlı olduğumu Sen’in huzurunda beyan ediyorum. Beni affet, beni bağışla ve beni rahmetinle kuşat.

Allah’ım! Bana tövbemde sebat ve kararlılık ver. Her zaman Sen’in yolunda yürümemi, Sen’in emirlerine itaat etmemi, Sen’in yasaklarından sakınmamı nasip eyle. Tövbe ettiğim her günahı bir daha işlememek için bana irade gücü ver. Şeytanın vesveselerinden, nefsimin kötü arzularından ve dünya nimetlerinin aldatıcı cazibesinden beni koru.

Ey Yüce Allah’ım! Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV) hürmetine, Sen’in seçkin kulları olan peygamberler, sahabeler, evliyalar ve salih kullar hürmetine, Kur’an-ı Kerim hürmetine tövbemi kabul buyur. Onların hürmetine, beni de Sen’in sevdiğin, rızana uygun yaşayan kullar zümresine dahil eyle.

Amin, amin, amin.

Share this content:

Yorum gönder